"Príď, Pane, do svojho svätého chrámu."

Liturgický prehľad na 14. týždeň v Období „cez rok“ 2019

na 14. týždeň v Období „cez rok“ 2019

8. VII.

Farský kostol 18.00 hod Sv. omša + Michal, Anna Petríkovi, č.238

9. VII.

Sv. Anna 6.00 hod Sv. omša + František Hrin
Farský kostol 18.00 hod Sv. omša BP Adama Ondiku – 18.r.

10. VII.

Sv. Anna 6.00 hod Sv. omša + František Burda – 1.výr.
  18.00 hod Sv. omša BP rod. Makovcovej

11. VII.

Sv. Benedikta, opáta, patróna Európy; sviatok
Farský kostol 7.00 hod Sv. omša + Peter Bednár, č.d. 139

12. VII.

Farský kostol 18.00 hod Sv. omša BP Petra Dzurka – 30.r.

13. VII.

Bl. Panny Márie v sobotu; spomienka
Farský kostol 7.00 hod Sv. omša + Michal, Alžbeta Božidarovi
Lurd. jaskyňa 21.00 hod Sv. ruženec

14. VII.

PÄTNÁSTA  NEDEĽA  V  OBBOBÍ  „CEZ ROK“
Farský kostol 7.00 hod Sv. omša + Helena Pavlovčinová – 1.výr.
  9.00 hod  Farská sv. omša  za farnosť

1. Popoludňajšia pobožnosť – Popoludní o 14 15 začne spoločná modlitba sv. ruženca so škapuliarskou novénou a v Hodine Milosrdenstva eucharistické požehnanie.
  2. Eucharistická adorácia v Kostole sv. Anny – Po, Ut, Str, Pia od 7 00 do 17 00 (vešpery + euch. požehnanie). Prosíme o zachovanie adoračných hodín ako na I. piatok. Ostatné dni súkromne, Kostol sv. Anny je otvorený celý deň.
  3. Sviatosť pokánia – pol hodiny pred sv. omšou, okrem nedele sviatkov.
  4. Lurdská jaskyňa – spoločná pobožnosť sv. ruženca v sobotu o 21 00
  5. Škapuliarska novéna – Všetkým členom Bratstva karmelského škapuliara pripomíname, že od dnes sa začína Novéna k Panne Márii Karmelskej. Texty máte v modlitebných knižkách, ktorú ste dostali pri vstupe do Bratstva. Vzbuďme si úmysel novény a podľa možnosti na tento úmysel pristupujme každodenne k sv. prijímaniu. Novénu sa modlime spoločne po sv. ruženci.
  6. Levočská púť – Tí, čo chcú putovať na Mariánsku horu v Levoči vo štvrtok 11.VII.2019, nech sa zapíšu v sakristii. Cestovné 10,- €. Odchod autobusu je o 4 00 zo všetkých zastávok v obci. Nezabudnite pútnické stoličky.
  7. Púť do Sv. zeme – Zisťujeme predbežný záujem o púť do Sv. zeme, ktorá sa bude konať v polovici marca 2020. Tí, čo uvažujú o tejto možnosti, zapíšte sa – nezáväzne v sakristii. Doprava (letecky + autobus), ubytovanie a strava cca 730,-€.
  8. Sobáše, pohreby – Tých, čo vybavujú sobáše a pohreby prosíme, aby najprv prišli nahlásiť udalosť na faru, dôsledne zachovali pokyny, ktoré dostanú a potom oslovili kostolníka, kantora, miništrantov a ďalších, ktorí sa zúčastnia obradu.

Pri pohreboch – Príbuzní od obhliadajúceho lekára vyzdvihnú „List o prehliadke mŕtveho“, ktorý je potrebné potvrdiť na Matričnom úrade v mieste smrti a doručiť osobne kňazovi, ktorý určí čas pohrebu. Kňaza treba pri tom pravdivo oboznámiť s tým, aký život zosnulý viedol – rodinný stav, záujem o život vo farnosti, či pravidelne pristupoval k sviatostiam, či bol zaopatrený, t.z. či ho kňaz pred smrťou vyspovedal a udelil pomazanie chorých. a pod.

Modlitby pri zosnulom sa konajú po večernej sv. omši v Kostole sv. Anny. Ak v ten deň sv. omša nie je, tak vždy po zmene času: letné obdobie 18 00 hod., zimné obdobie 17 00 hod., v nedeľu po pobožnosti. Príbuzným, ktorí sa prichádzajú modliť a sú z inej farnosti, oznámte čas modlitieb. Kostol sv. Anny otvárame po sv. omši, nakoľko sme zhromaždení vo farskom kostole. Rakva s telom nebohého sa vystavuje až po jej skončení. Kto prichádza skôr, môže sa zúčastniť sv. omše, vyspovedať sa a obetovať sv. prijímanie za zosnulého.

Pohrebná sv. omša sa slávi hneď pri pohrebe. Pohreb bez sv. omše je len v nedeľu a na slávnosti alebo v prípadoch, pre ktoré to liturgické predpisy nedovoľujú, prípadne sa zastupuje aj v inej farnosti. V takom prípade sa sv. omša za zosnulého dohodne s kňazom v inom čase.

Rozlúčka so zosnulým – na to je čas počas modlitieb za zosnulého a pred pohrebom. Príbuzní už počas pohrebu do obradu nevstupujú.

Na pohrebnú sv. omšu je potrebné zabezpečiť: dvoch lektorov – na čítanie a na prosby; mužov, čo ponesú kríž a dve zástavy  na čele sprievodu (príp. aj ružencovú, ak bol člen Bratstva sv. ruženca, tá sa nesie pred truhlou) a kríž pred truhlou. Ženy nesú sviece okolo kríža (2 a 2) pred truhlou v sprievode na cintorín. Upozornenie: Zástavy pri prenášaní prosíme nekrčiť a nepolámať obrazy!

Pri pohrebnej sv. omši, či už je pri pohrebe alebo v inom čase, majú pozostalí pristúpiť k sv. prijímaniu za dušu zosnulého. Treba povzbudiť rodinu a príbuzných, že je to prejav lásky k zosnulému, ktorým mu možno pomôcť z očistca. K sviatosti pokánia možno pristúpiť pol hodiny pred večernou sv. omšou.

Živé kvety – kytice môžu príbuzní ponechať na výzdobu kostola. Kvety a vence, ktoré prinesiete na pohreb, prosíme aby ste aj vzali do sprievodu a nečakali na to, kto ich vezme. Cudzích, čo prichádzajú na pohreb upozornite, v ktorej časti sprievodu sa nesú kvety a vence.

Pohrebný sprievod

zástava                                                                   dve ženy so sviecami

⇦ Procesiový kríž;           kvety a vence;  miništranti, kňaz;    kríž pred truhlou;          ružencová zástava;  pohrebný voz;  príbuzní

Po pohrebe prosíme príbuzných, aby sa postarali o odvoz kňaza, kantora a miništrantov z cintorína.

9. Letný tábor – Pre žiakov základnej školy sme pripravili letný tábor v Jasenovciach, okr. Humenné. Bližšie informácie a prihlášky sú v kostole na stolíku.

Predmodlievanie sv. ruženca: ruža č. 3., horliteľka p. Henrieta Gnipová.

Sobota, 21 00 hod.: Júlia Krivjanská, Šimon Tkáč, Tomáš Tkáč, Jana Piškaninová, Patrícia Piškaninová.

Nedeľa, 14 15 hod.: Zuzana Chvostaľová, Gabriel Piškanin, Rafael Piškanin, Kristína Piškaninová, Michal Kohut.

Valéria Čopíková

Božena Harakaľová, č.d. 532; Soňa Harakaľová, č.d. 609; Alena Hašuľová, č.d. 384; Alena Hašuľová, č.d. 106; Beáta Hoľková, č.d. 31.

Upratovanie kostola: sobota, 7 30 hod.:  Štefánia Harakaľová, č.d. 532; Zdenka Havrilčáková, č.d. 47; Valéria Holpová, č.d. 485; Mária Holpová, č.d. 357; Mária Horňáková, č.d. 555.