"Jasaj Bohu, celá zem."

26. III.

Pondelok Svätého týždňa
Farský kostol  6.00 hod  Ranné chvály + Sv. omša  + Ján Petro – pohrebná
  18.00 hod  Vešpery + Sv. omša BP Anny Poľačkovej – 75.r.

27. III.

Utorok Svätého týždňa
Farský kostol 6.00 hod  Ranné chvály + Sv. omša + rod. Solomejovej, č.d. 109
  18.00 hod  Vešpery + Sv. omša  + Jarmila Hašuľová – 1.výr.

28. III.

7.00 hod Sv. omša
  15.00 hod Záver posv. veľk. trojdnia
    Vešpery + Euch. procesia Novéna k B. Milosrdenstvu

1. Popoludňajšia pobožnosť – o 14 45 Korunka B. Milosrdenstva a po nej pobožnosť Krížovej cesty s vešperami.
  2. Celodenná eucharistická adorácia: v pondelok a utorok do sv. omše. Prosíme o zachovanie adoračných hodín ako na I. piatok. Ostatné dni súkromne, Kostol sv. Anny je otvorený celý deň.
  3. Farská katechéza: Žiaci si majú doniesť so sebou domácu úlohu (3 vety z nedeľného evanjelia a kázne), ružencové tajomstvo a katechetický index.

Katechéza – 1. – 8.roč. ZŠ

Katechetická miestnosť

Katechéza – 1. – 2.roč. SŠ

1. Svätý týždeň – Dnešnou nedeľou sme vstúpili do Svätého týždňa, kedy sa slávia najväčšie sviatky cirkevného roka. Celý liturgický program si prečítajte vo farskom liste.
  2. Upratovanie kostolov – V tomto týždni vás prosíme o pomoc pri upratovaní našich kostolov o 9 00 hod: v utorok Kostol sv. Anny a v stredu Farský kostol. Všetkým ochotným Pán Boh zaplať.
  3. Slávenie posvätného veľkonočného trojdnia – začína na Zelený štvrtok. Dopoludnia v Košickom Dóme sv. Alžbety o. arcibiskup posvätí nové oleje krizmu, olej katechumenov a olej chorých.

Vo večerných hodinách sa začína Posvätné veľkonočné trojdnie sv. omšou na pamiatku Poslednej večere. Je to deň pamiatky ustanovenia sviatosti kňazstva a Sviatosti Oltárnej. Po sv. omši zotrvávame na eucharistickej adorácii a o 23 00  hod. bude Sv. hodina Getsemani na pamiatku Kristovej smrteľnej úzkosti v Getsemanskej záhrade na Olivovej hore.

Veľký piatok – je dňom umučenia Ježiša Krista – deň prísneho pôstu, ktorý sa odporúča predĺžiť až do veľkonočnej vigílie. Platia tie isté predpisy pôstnej disciplíny ako na Popolcovú stredu: Príkaz pôstu – t. z. 3 x na deň jesť a iba raz dosýta + vylúčiť mäsitý pokrm – viaže každého kresťana katolíka od 18.r. – 60.r. života. Od 14.r. viaže povinnosť zdržanlivosti mäsitých pokrmov. Podľa možnosti aj mladší nech sa zapoja do pôstu.

Dopoludnia budeme sláviť Posvätné čítanie o Pánovom umučení a Ranné chvály. Po nich bude pobožnosť Krížovej cesty po farnosti.

Po popoludňajších obradoch bude celonočná adorácia sv. krížu, Sviatosti oltárnej a bdenie pri Božom hrobe v Kostole sv. Anny. Nájdime si najvhodnejší čas, aby tak v piatkovej noci ako aj v sobotu cez deň sme strávili chvíle bdenia a modlitby pri Pánovom hrobe. Deťom a mládeži pripomíname, nech si tiež vykonajú poklonu pri Božom hrobe. To najpodstatnejšie na Veľkonočnom trojdní je v modlitbe prejaviť vďačnosť Božiemu Synovi za jeho vykupiteľskú obetu a odvrátiť sa od hriechov. O to prosme pri Božom hrobe.

Ofera pri Božom hrobe je určená na podporu Sv. zeme a posvätných miest v Jeruzaleme.

Novéna – Od Veľkého piatku sa modlime Deviatnik k Božiemu milosrdenstvu. Začneme na Veľký piatok pri Božom hrobe.

Biela sobota je dňom, kedy sa neslávi sv. omša, ale veriaci zotrvávajú na poklone pri Božom hrobe. Od piatkovej noci nepretržite pokračuje adorácia. Je pekným zvykom, že celé katolícke rodiny spoločne prichádzajú a trávia chvíle na kolenách v adorácii a bdení.

Dopoludnia budeme pri Božom hrobe sláviť Posvätné čítanie o Pánovom pochovaní a Ranné chvály. Popoludní ukončíme poklonu Novénou, Vešperami a požehnaním veľkonočných jedál – Paschy, ktorú (podľa počasia) požehnáme na nádvorí pred kostolom. Veľkonočné pokrmy jeme až po Obradoch vzkriesenia, aby sme nenarušili posvätný ráz veľkonočného trojdnia.

Na Bielu sobotu po západe slnka začína nový deň – Veľkonočná nedeľa. Spoločne sa všetci zhromaždíme vonku pri ohni – pred kostolom. Nevstupujme do kostola pred obradmi! Veľkonočné obrady vzkriesenia – najkrajšie obrady Sv. Cirkvi, začínajú požehnaním ohňa po zotmení. Kostol, ponorený do tmy, sa osvetlí až po vstupnej procesii. Do kostola vstúpi prvý kňaz so svetlom veľkonočnej sviece. Na tieto obrady nech si každý prinesie sviecu, ktorú si zapálime od paškálu pri vstupe do kostole a potom pri obnove krstných sľubov. So sviecou si prineste aj kryt proti vetru a kvapkaniu vosku.

Záver Posvätného veľkonočného trojdnia bude v nedeľu popoludní slávnostnou Eucharistickou procesiou so Zmŕtvychvstalým, na ktorú vás všetkých pozývame. Je dobré zachovať pekný zvyk ako na Božie narodenie, tak aj na Veľkú noc, prvý deň sviatkov zotrvať v rodine a popoludní sa spoločne zísť v kostole a uzavrieť Trojdnie. Pripomeňte to, prosíme, aj návštevám.

4. Antifóna – Od veľkonočnej vigílie do Turíc sa namiesto „Anjel Pána“ modlievame mariánsku veľkonočnú antifónu „Raduj sa nebies Kráľovná“.
  5. Úplné odpustky – Počas veľkonočného trojdnia môže každý kresťan katolík získať úplné odpustky za obvyklých podmienok (sv. prijímanie, modlitba na úmysel Sv. Otca a odpustkový skutok): na Zelený štvrtok – za spev hymnu „Ctíme túto Sviatosť“, na Veľký piatok – pri uctení sv. Kríža v Božom hrobe a na Veľkonočnú vigíliu pri obnove krstných sľubov.

Predmodlievanie sv. ruženca: Ruža č. 8., horliteľka p. Anna Polačková.

Prvoprijímajúci

Ľuboš Mesaroš

I. Miriama Chvostaľová

II. Jozef Kováč

III. Františka Gičová

IV. Jozef Piškanin

V. Emília Polačková

VI. Jozef Polačko

VII. Henrieta Gnipová

všetci žalmisti

Epištola:

Marek Makar

Zdenka Havrilčáková, č.d. 47; Miroslava Havrilčáková, č.d. 47; Štefánia Hišemová, č.d. 3; Valéria Holpová, č.d. 485; Mária Holpová, č.d. 357.

Spoločné upratovanie obidvoch kostolov: utorok a streda, 9 00 hod.: prosíme mužov aj ženy – dobrovoľníkov.

Upratovanie kostola: sobota, po sv. omši.:

Jana Holpová, č.d. 129; Mária Holpová, č.d. 485; Beáta Hoľková, č.d. 31; Patrícia Hoľková, č.d. 31; Mária Horňáková, č.d. 555.