"Ty si Mesiáš, Syn živého Boha."

Mt 16, 13-19

Liturgický prehľad na 6. týždeň v Období „cez rok“ 2018

na 6. týždeň v Období „cez rok“ 2018

12. II.

II. deň zmiernej fašiangovej poklony
Farský kostol 17.00 hod Sv. omša + Ján Piškanin – pohr.
  19.30 hod Fašiangová pob. s Euch. požehnaním

13. II.

III. deň zmiernej fašiangovej poklony
Farský kostol 17.00 hod Sv. omša BP kňaza Michala Harakaľa – 40.r.
  19.30 hod Záver fašiang. poklony

14. II.

POPOLCOVÁ  STREDA

Začiatok Pôstneho obdobia   /   Deň prísneho pôstu

6.00 hod Sv. omša  BP Viliama Dzurka – 25.r.
  17.00 hod Sv. omša + Pavlína Petrová – 30.deň pohrebu

15. II.

Farský kostol 6.00 hod Sv. omša + Michal, Margita Lelkovi
  17.00 hod Sv. omša + kňaz Andrej Piškanin
  19.30 hod Euch. pob.

16. II.

Farský kostol 17.00 hod Krížová cesta
    Sv. omša BP Heleny Božidarovej – 60.r.

17. II.

Farský kostol 7.00 hod Sv. omša BP Mareka Repka – 45.r.

18. II.

PRVÁ  PÔSTNA  NEDEĽA
Farský kostol  6.45 hod Ranné chvály
  8.00 hod Sv. omša BP Martina Harakaľa s rod.
  15.00 hod Krížová cesta + Vešpery

1. Fašiangová zmierna poklona – Dnes od 15 00 začíname tri dni fašiangovej zmiernej poklony, sv. ruženec začne o 18 45 hod. a fašiangová pobožnosť o 19 30 hod. s eucharistickým požehnaním. Adorácia pokračuje v pondelok ráno. Je to 40 hodinová adorácia odprosení a náhrady Ježišovi Kristovi za hriechy, ktorými ho ľudia urážajú. S kajúcim srdcom a úmyslom zadosťučinenia za hriechy dnes vo fašiangovú nedeľu, pondelok a utorok obetujme čas na adoráciu a pozvime všetkých členov rodiny k eucharistickej poklone. Z pondelka na utorok bude aj celonočná adorácia. Týmto odprosovaním sa máme pripraviť na vstup do obdobia Veľkého Pôstu. Nech ho nezanedbá žiaden člen našej rodiny.
  2. Eucharistická adorácia:

od 7.00 hod. – 16.00 hod., od 17.30 hod. celonočná (19.30 hod. pobožnosť)

od 7.00 hod. – 16.00 hod., od 17.30 hod. do 19.30 hod., Euch. požehnanie.

od 7.00 hod. – 15.00 hod.

od 7.00 hod. – 19.30 hod.

od 7.00 hod. – 16.00 hod.

1. Sviatosť pokánia – môžete prijať pol hodiny pred sv. omšou, okrem nedele a sviatkov. Je prejavom našej kajúcnosti s ktorým chceme začať Pôst. Sv. spoveď sa vyžaduje aj k získavaniu odpustkov, ktoré nám ponúka Pôstne obdobie.
  2. Farská katechéza: Žiaci si majú doniesť so sebou domácu úlohu (3 vety z nedeľného evanjelia a kázne), ružencové tajomstvo a katechetický index.

Katechéza – 4,5.roč ZŠ

Katechéza – 6,7.roč ZŠ

Katechéza – MŠ,1,2.roč. ZŠ

Katechéza – 8,9.roč ZŠ

Katechet. miestnosť III.

Katechet. miestnosť I.

Katechéza – 1,2.roč SŠ

1. Obdobie Veľkého Pôstu – Popolcová streda je začiatkom obdobia Veľkého pôstu a začiatkom prípravy na slávenie veľkonočných sviatkov.

Pôstna disciplína Katolíckej cirkvi:

Popolcová streda je dňom prísneho pôstu, čo znamená iba 3x na deň jesť, z toho raz dosýta a vylúčiť mäsitý pokrm. Príkaz pôstu viaže každého kresťana katolíka vo svedomí pod ťažkým hriechom od 18. do 60.r. života. V tento deň nemožno nahradiť pôst iným skutkom pokánia!

Od 14. r. života viaže iba povinnosť zdržanlivosti od mäsitého pokrmu. Ale aj mladších treba privykať podľa možnosti zachovať pôst.

Každý piatok v roku – nielen počas Pôstneho obdobia – je v Cirkvi dňom pokánia. Teda sme povinní vykonať jeden z nasledujúcich kajúcich skutkov:

1. zdržanlivosť od mäsitého pokrmu
    2. účasť na sv. omši
    3. bolestný ruženec
    4. krížová cesta

Čokoľvek z týchto skutkov si možno vybrať, ale nejakým z nich máme zachovávať piatky počas celého roka, ak naň nepripadne slávnosť. Aj nezachovanie tohoto cirkevného prikázania nás viaže pod hriechom.

2. Pobožnosť Krížovej cesty – Počas Pôstneho obdobia sa ju budeme modlievať v piatky a nedele. Je obdarená možnosťou získať úplné odpustky. Môžeme ich obetovať za seba alebo za duše v očistci. Odpustky možno získať iba v stave milosti posväcujúcej. Kto sa potrebuje vyspovedať, má možnosť počas týždňa.
  3. Pôstny čas – je čas ticha a zamýšľania sa nad sebou, časom konania kajúcich skutkov. Poraďme sa so spovedníkom, ako najosožnejšie pre svoju dušu môžeme prežiť tento svätý čas. Nezabudnime, že v období Veľkého Pôstu sa nezúčastňujeme zábav a vyhýbame sa každej forme hluku, aby sme tichom, modlitbou a Božou prítomnosťou pripravili svoju dušu na pokánie.
  4. Ofera – Na budúcu nedeľu je jarná ofera na katolícku charitu. Touto zbierkou na prahu Pôstneho obdobia vykonajme skutok milosrdenstva voči biednym ako znak pokánia za naše hriechy. Dať almužnu spolu so zanechaním hriešneho života je jedna z foriem odčinenia hriechov. Pán Boh zaplať za vaše milodary.

Predmodlievanie sv. ruženca: Ruža č. 2, horliteľka p. Eva Skarbová.

Sobota, 17 30 hod.: Matej Treščák, Filip Kohút, Peter Kohút, Tadeáš Dzurko, Terézia Tomášová.

Nedeľa, 14 45 hod.: Natália Piškaninová, Viktória Harakaľová, Ema Treščáková, Eliška Tulenková, Miriam Kohutová.

Prvoprijímajúci

Miriama Chvostaľová

Jozef kováč

Marek Makar

Upratovanie kostola: utorok, 19 45 hod.:

Ľubomíra Dzurková, č.d. 408, Gabriela Dzurková, č.d. 457, Anna Dzurková, č.d. 72, Anna Dzurková, č.d. 582, Lenka Dzurková, č.d. 408.

Diana Dzurková, č.d. 81, Denisa Dzurková, č.d. 365, Zuzana Dzurková, č.d. 408, Laura Dzurková, č.d. 156, Anna Džuganová, č.d. 621.