"Nezatvrdzujte dnes svoje srdcia, ale počúvajte Pánov hlas."

Mt 6

Liturgický prehľad vo Vianočnom období 2018

vo Vianočnom období 2018

1. I.

Slávnosť  Bl.  PANNY  MÁRIE  BOHORODIČKY – prikázaný sviatok  /  Nový rok
  8.00 hod Sv. omša BP Jozefa
  10.00 hod Sv. omša BP rod. Chvostaľovej a Kačurovej

2. I.

Sv. Bazila Veľkého a Gregora Nazianzského, biskupov a učiteľov Cirkvi; spomienka
Farský kostol 6.00 hod Sv. omša + Bernardína Petríková – 7.výr.

3. I.

Najsv. mena Ježiš; spomienka
Sv. Anna 17.00 hod Sv. omša BP Samuela, Zuzany a Nely

4. I.

Prvý štvrtok mesiaca – Deň modlitieb za kňazov a nové povolania
Farský kostol 6.00 hod Sv. omša + Štefan Gumenický – 1.výr.
  17.00 hod Sv. omša + Pob. za kňazov BP Dominiky Fencákovej – 20.r.
  23.00 hod Hodina Getsemani

5. I.

TROJKRÁĽOVÁ  VIGÍLIA  /  Prvý piatok mesiaca
Farský kostol 15.45 hod Vešpery
  17.00 hod Vigília – svätenie Trojkráľovej vody + čl. Bratstva B. Srdca
    Trojkráľová večera v rodinách

6. I.

Slávnosť  ZJAVENIA  PÁNA  – Troch kráľov, prikázaný sviatok

Prvá sobota mesiaca – fatimská

Farský kostol 6.30 hod Posvätné čítanie + Ranné chvály
  8.00 hod Sv. omša + čl. Bratstva sv. ruženca

7. I.

NEDEĽA  KRSTU  KRISTA  PÁNA – Obnova krstných sľubov

Prvá nedeľa mesiaca  /  záver vianočného obdobia

8.00 hod Sv. omša BP Milana a Jany Dzurkových
    Vešpery

1. Popoludňajšia pobožnosť: Po farskej sv. omši bude vystavenie Najsv. Sviatosti až do polnoci. Spoločná modlitba sv. ruženca o 14 15 a po nej Hodina Milosrdenstva s požehnaním.
  2. Posledný deň roka – Pri spoločnom stole – silvestrovský obed, večera zhodnoťme v kruhu svojich najbližších uplynulý rok a odprosme sa navzájom za previnenia a krivdy, ktorými sme si ublížili. Nech každý z členov rodiny prehovorí, každého s pokojom vypočujme. Potom spoločne predstúpme pred Ježiša Krista v Oltárnej Sviatosti. Predstúpme v poďakovaní za toľké dobrodenia a dary, aj za to, čomu sme nerozumeli, ale prijali sme kríž, či skúšku vo viere. Odprosujme ho za mnohé prejavy ľahostajnosti. Každého člena s osobitnou prosbou o Božie požehnanie vložme do Ježišovho Srdca vyprosujúc pre neho milosrdenstvo. V našich myšlienkach prejdime celú farnosť a odporúčajme ju Božej prozreteľnosti. Pred polnocou bude ďakovná pobožnosť a na prelome rokov eucharistické požehnanie. Nový rok privítame sv. omšou v prvých minútach, ktorými chceme zasvätiť všetko, čo nás čaká Pánu Bohu a Božej Matke.
  3. Celodenná eucharistická adorácia: Štv; Pia do 16 00 (vešpery + euch. požehnanie). Prosíme o zachovanie adoračných hodín ako na I. piatok. Ostatné dni súkromne, Kostol sv. Anny je otvorený celý deň.
  4. Sviatosť pokánia: pol hodinu pred sv. omšou, okrem nedele a sviatkov.
  5. Slávnosť Bl. Panny Márie Bohorodičky – Nový rok, je prikázaným sviatkom. Po farskej sv. omši až do popoludňajších vešpier je čas k tichej modlitbe pred Eucharistiou na rozhovor s Pánom o novom roku.
  6. Slávnosť Zjavenia Pána – Troch kráľov je prikázaným sviatkom. Na vigíliu v piatok večer prichádzame na svätenie Trojkráľovej vody. Spolu s kňazom vzývame celé nebo o pomoc, aby nábožné používanie Trojkráľovej vody zamedzilo pôsobenie Zlého v našich príbytkoch a rodinách a všetkom, čo bude ňou pokropené: jedlo, veci, ktoré používame, dvor a záhrada, … Každý deň v roku sa ňou prežehnávajme odchádzajúc a prichádzajúc domov.
    Ako sväteniny sa tejto vody treba často aj napiť. Počas celého roka potrebujeme Božiu ochranu, preto túto vodu aj pravidelne užívajme. Vodu si môžete nabrať v kostole (pri spovednici) počas celého roka.
    Keďže u nás je zvykom na Trojkráľovú vigíliu mať doma aj Trojkráľovú večeru, Posvätné čítania zo slávnosti budú až nasledujúci deň ráno s Rannými chválami.
  1. Koleda – Kto si chce dať požehnať dom, nech nahlási svoju adresu v sakristii. Koleda bude na Tri krále po farskej sv. omši.
  2. Nedeľa Krstu Krista Pána – je sviatkom, v ktorom si pripomíname veľkosť hodnosti, ktorú sme dostali pri sv. krste. Pri sv. omši si obnovíme krstné sľuby (nezabudnime na sviece). Týmto sviatkom sa končí vianočné obdobie.
  3. V tomto týždni – máme Prvý štvrtok mesiaca – modlíme sa za kňazov; Prvý piatok – spoločná sv. omša členov Bratstva + ofera; Fatimská sobota – popoludní pred Korunkou a Prvá nedeľa mesiaca – výmena ružencových tajomstiev + ofera Bratstva.
  4. Ofera – na rekonštrukciu kostola bude v nasledujúcu nedeľu. Pán Boh zaplať.
  5. Časopisy – pri vchode do kostola ponúkame časopis Boromeo na podporu Košického kňazského seminára a ostatné tituly na podporu misií. Pán Boh zaplať.
  6. Prvoprijímajúci – Prosíme rodičov, aby opakovali s tretiakmi prvú časť Katechizmu – Katolícka vierouka. Skúška bude po prázdninách.
  7. Vianočné obdobie – vystavené Betlehemské jasle to nie sú len ozdoba kostola. Pozývajú nás k modlitbe a rozjímaniu nad láskou Boha k ľuďom a k vyprosovaniu si vzájomnej lásky.

Predmodlievanie sv. ruženca: ruža č. 5., horliteľka p. Martina Čovanová.

Pondelok, 14 15 hod.: Michal Kohut, Karolína Tkáčová, Anastázia Krivjanská, Kristína Čovanová, Šimon Mažerik.

Sobota, 14 15 hod.: Valentína Kohutová, Kristína Gazdová, Matej Treščák, Filip Kohút, Peter Kohút.

Nedeľa, 14 15 hod.: Tadeáš Dzurko, Terézia Tomášová, Natália Piškaninová, Viktória Harakaľová, Ema Treščáková.

Žalm

Dominika Fencáková

Miriama Chvostaľová

Marek Makar

Valéria Čopíková

Simona Psárová

Upratovanie kostola: utorok, 17 30 hod.:

Anna Brečková, č.d. 506; Anna Brudňaková, č.d. 207; Ladislava Brudňaková, č.d. 207; Marta Burdová, č.d. 498; Marta Burdová, č.d. 285.

Upratovanie kostola: piatok, 18 00 hod.:

Mária Burdová, č.d. 549; Valéria Burdová, č.d. 536; Anna Burdová, č.d. 427; Ľubica Burdová, č.d. 491; Mária Burdová, č.d. 242.